„Narodili sa nám mačiatka. Nevieme čo s nimi, poradte mi. Zabiť ich nemám srdce. Nečakali sme to.“ Tieto vety nás sprevádzajú našim každedenným vererinárnym životom …....tak teda radíme a vysvetľujeme !
Najprv si objasnime jednotlivé pojmy :
Kastrácia-robí sa u kocúrov, znamená chirurgické odstránenie semenníkov a prísemenníkov
Sterilizácia- robí sa u mačiek, pod týmto pojmom rozumieme chirurgické odstránenie samičích pohlavných orgánov(vaječníkov a maternice). Ak sa odstraňujú len vaječníky, hovoríme o ovariektomii (mačka nemá ruju), ak odstránime len maternicu, hovoríme o hysterektomii (mačka má ruju ale neostane gravidná). Ak sa odstraňujú vaječníky s maternicou hovoríme o ovariohysterektomii (nemá ruju a predídeme prípadným chorobám na maternici)
Všetky horeuvedené úkony sa robia v narkóze.Zákrok trvá približne 45 minút . Zotavenie zvierat je spravidla rýchle a bez problémov. Ideálny vek na vykonanie zákroku je predmetom diskusií. My preferujeme u mačiek vykonať sterilizáciu tesne pred prvou alebo po prvej ruji. Ideálne v zimnom období, keď je pohlavná aktivita prirodzene najnižšia. U kocúrov odporúčame kastráciu od 5-6. mesiaca veku.
Vráťme sa však k téme prečo vlastne tieto zákroky podstúpiť.
Vo voľnej prírode majú všetky zvieratá svojich predátorov a tým je zabezpečená aj ich rovnováha. My však už nežijeme vo voľnej prírode a v našich umelo vytvorených prostrediach sú podmienky na život a zdravotné požiadavky úplne iné . Mačky sme si sice domestifikovali , ale spôsob ich života, ich neombmedzuje len na život s nami vo dvore . Pri svojich každodenných potulkách navštevuju velké teoritoria , stretávajúc ďalsie mačky a zabezpečujúc si svoj vlastný mačací socialny život . Tento pre mačky typicky život nám sťažuje ,mať ich rozmnožovanie pod kontrolou . Akonáhle ich necháme nekontrolovane sa rozmnožovať , prirodzene pribúda ich počet (1 mačka môže mať ročne aj 10-12 mláďat ) a samozrejme aj počet nechcených zvierat .Z niektorých sa potom stávajú túľavé zvieratá (nočkované , neodčervené , možu byť zdrojom infekčných chorôb) a kolobeh začína odznova . Sterilizácia a kastrácia je preto v 21. storočí bežný, trvalý a najhumánnejší spôsob zabránenia nechceného rozmnožovania mačiek a udržania ich počtu pod kontrolou. Je jedno či žijú pri dome, v dome, alebo sa jedná o túľavé mačky bez domova.
Hormonálne prípravky na potlačenie ruje sú len dočasným a zo zdravotného hľadiska aj rizikovým riešením ( časté komplikácie s cukrovkou a zápalom maternice).
Musíme pripomenúť aj fakt , že steilizáciou a kastráciou sa typicke lovecké pudy nestrácajú. Vaša mačka zostane vášnivým lovcom, bude chrániť svoje územie a loviť tam nadalej a pomože pri kontrole hlodavcov pri dome .
Kastráciou sa stráca aj značkovanie teritória a silný zápach moču u kocúrov , ktoré je nežiadúce najmä u bytových mačiek.
Slovo na záver : Sterilizácia a kastrácia môže so sebou niesť aj riziko nadmerného priberania (pri obmedzenom pohybe ) a častejších zápalov močového mechúra. No napriek týmto negatívam (všetky sú riešiteľné ) , sterilizácia a kastrácia mačiek sú jedinou trvalou a humánnou cestou, ktorá môže viesť ku kontrole populácie mačiek v mestách a dedinách.
ESVet team
Foto Zdroj:internet